Jetel luční (Trifolium pratense)

12. března 2015 v 15:20 |  Jedlé byliny

Jetel luční, lidově označovaný také jako jetel červený, dětelina, jatel, listnačka, čtyřlístek, či milostná zelinka je vytrvalá rostlina z čeledi bobovitých. Vyskytuje se na loukách a pastvinách, někdy se i účelně pěstuje jako pícnina. Má mohutný, kůlovitý kořen, z něhož vyrůstají četné postranní kořeny,. Vytváří listové růžice, lodyhy jsou vysoké až 50 cm, rýhované, často krátce větvené, chlupaté a často zbarvené mírně do červena. Purpurové, karmínové, až červené trubkovité květy jsou uspořádány ve vícekvětých, kulovitých nebo vejčitých hlávkách. Rostlina kvete od května do září, mnohdy až do pozdního podzimu. Vyskytuje se v celé Evropě s výjimkou severních oblastí.
Jetel se začal uplatňovat jako pícnina při přechodu z úhorového na trojpolní systém hospodaření, neboť obohacuje půdu dusíkem. Těchto vlastností se využívá dodnes při tzv. zeleném hnojení.
V letech neúrody se mlely sušené hlávky jetele na mouku a přimíchávaly se do těsta na chleba v poměru 1:1. V Irsku a Skotsku se dodnes sušené hlávky přimíchávají do těsta, z nějž se peče pěchovaný chléb zvaný thambrak. Mladé listy jsou zpracovávány podobně jako zelenina nebo špenát.
Jeho květy se také často sbírají na přípravu čaje, který má lahodnou chuť, navíc má i mírné léčivé účinky a zvyšuje chuť k jídlu.
Již severoameričtí Indiáni jej pojídali jako posilující zeleninu a léčili jím spáleniny.

Recepty: Nektarový nápoj: 250 g čerstvých květů vaříme asi 15 minut v 1 litru vody. Necháme vystydnout a dosladíme trochou medu. ( http://slunecnyzivot.cz/2013/05/jedle-rostliny-podrobny-prehled )

Jarní smoothie: 2 jablka, hrst kopřiv, hrst listů pampelišky, hrst petržele, 1 šálek květů pampelišky, sedmikrásky a jetele.
Všechny ingredience rozmixujte najemno.
Tip: Místo jablek můžete dát banán nebo pomeranče a použít i další divoké bylinky, co najdete v přírodě (svízel, listy jahodníku, kontryhel, ptačinec, bršlice, jitrocel, šťovík...). ( http://www.rawsuperfood.cz/rawsuperfood/5-RAW-recepty/5-Smoothies )

Místo jetele lučního se také může používat jetel plazivý, který má bílé květy. Oba druhy kdysi uctívali Keltové, kteří věřili, že mají magickou moc.
Jeho trojlístky prý využíval sv. Patrik k vysvětlování biblické svaté trojice (Otec, Syn a Duch svatý), kdy každý z lístků představoval jednu osobu, dohromady celek. Při oslavách dne sv. Patrika jej nosí Irové na klopách, stal se jejich národním symbolem, při svatbách se vyskytuje v nevěstiných svatebních kyticích a v ženichových knoflíkových dírkách. Naproti tomu v 19. stol. se stal jetel také symbolem vzpoury proti Angličanům, kdo jej nosil, riskoval
popravu. Jetel se také vyskytuje ve znaku Kanady, v příbězích o Harrym Potterovi je součástí znaku irského národního famfrpálového týmu. Jetel luční je národní květinou Dánska.
Čtyřlístek, který je někdy jeho listy tvořen, prý vynesla Eva z ráje, stal se symbolem štěstí plnícího přání. Jeho jednotlivé lístky jsou symboly víry, naděje, lásky a štěstí. Červený jetel vyzývá k pracovitosti, bílý říká ,, Mysli na mě " a symbolizuje též srdečnost.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sabča Sabča | Web | 21. března 2015 v 15:48 | Reagovat

DOBREJ BLOG, KOUKNI NA MŮJ DÍK :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama