Prvosenka jarní (Primula veris)

18. dubna 2015 v 17:40 |  Léčivé byliny
Prvosenka jarní, lidově zvaná petrklíč, je vytrvalá bylina z čeledi prvosenkovitých. Vytváří růžici přízemních, jemně chlupatých listů, ze které později vyráží květní stvoly se sytě žlutými, nafouklými trubkovitými květy vytvářejícími nakloněný okolík, který připomíná svazek zlatých klíčů, podle čehož pravděpodobně získala tato rostlina svůj název. Kvete v březnu a dubnu, jejím plodem je vejčitá tobolka s drobnými semeny.

V České republice je prvosenka druhem částečně chráněným, smí se tedy sbírat pouze nadzemní části rostliny a to v omezeném množství!

K léčebným účelům se sbírají právě její květy poskytující drogu Flos primulae obsahující až 2 % saponinů, dále silice a flavonoidy. Je základní složkou tzv. prsních čajů a léčebných přípravků určených k léčení nemocí dýchacího ústrojí, zejména kašle, dále pak slabších nervových poruch, chřipkových onemocnění, srdečních potížích a používá se i jako močopudný prostředek. Musí se používat opatrně, protože vyšší dávky mohou způsobit dávení a průjmy.

Květy se mohou také přidávat do cukroví, listy lze používat jako zeleninu, stejně se v takovém případě i upravuje, také se mohou vařit jako čaj. Mladé květy jsou hlavní složkou prvosenkového vína.

Recepty:
Pohanské bonbony: Cca 100 g květů namočíme do menšího množství vody a necháme je nasáknout, přivedeme k varu a přisypáváme cukr, dokud nám tekutina nezkaramelizuje. (http://slunecnyzivot.cz/2013/05/jedle-rostliny-podrobny-prehled)

Prvosenkové víno: Smíchejte: 4, 5 l květů prvosenky, 1, 75 kg krystalového cukru, kůru ze tří citronů, 4,5 l studené pramenité vody a 30 dkg čerstvých kvasinek. Směs promíchávejte každý den po dobu jednoho týdne. Pak ji nalijte do demižonu společně se šťávou ze tří citronů a nechte vykvasit. Po ukončení kvasného procesu láhev zazátkujte a obsah nechte osm až devět měsíců uležet. Poté stočte do lahví. Víno by mělo být čiré, žluté barvy a likérové chuti.(BROOKE, Elisabeth. Léčivé rostliny a planety. Ostrava: OLDAG, 1996. ISBN 80-85954-19-2)
V kosmetice se tato droga používá k mytí vlasů a omývání mastné a uhrovité pleti. Vlasy zůstanou díky prvosence jemné, lesklé a voňavé.

V řeči květin symbolizuje prvosenka mnohé významy, zejména rané mládí, věčnou lásku, lásku nevyjádřitelnou slovy a skromnost. Díky svému brzkému květu je označována jako posel jara stejně jako sněženka.

Byla také oblíbenou květinou britského předsedy vlády Benjamina Disraeliho, zasvěcena je bohyni Freye.

Rčení "jít po cestě plné petrklíčů" znamená hledání potěšení.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama