Sedmikráska chudobka (Bellis perennis)

18. dubna 2015 v 17:24 |  Léčivé byliny
Sedmikráska chudobka, dříve také obecná, je vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovitých. Z válcovitého oddenku vyrůstá přízemní růžice listů, z níž může vyrůstat až 15 cm vysoký květní stvol. Květní úbor je tvořen žlutými trubkovitými květy, kolem kterých jsou uspořádány bílé jazykovité květy. Sedmikráska kvete průběžně od března do listopadu. Plodem je černá nažka.
Plnokvěté formy sedmikrásky se pěstují jako trvalky, nemají však léčivé účinky. V přírodě ji lze nalézt na loukách, pastvinách, v příkopech, na mezích, v lesích a jako plevel i v trávnících. K léčebným účelům se sbírají celé úbory - Flos bellidis planě rostoucích sedmikrásek.
Správně usušená droga příjemně voní a má slizkou, lehce štiplavou chuť. Obsahuje saponiny, silici, slizové látky, třísloviny, flavonoidy a organické kyseliny. Tyto látky rozpouštějí hleny, působí protizánětlivě a dezinfekčně, údajně působí i proti skleróze. její výtažky mírně snižují krevní tlak, na což by si měly dát pozor osoby, které jej mají trvale snížený.
Již lékaři v římských legiích používali šťávu ze sedmikrásek k ošeření řezných a bodných ran.
Recepty: Sedmikráskový sirup: 250 g květů sedmikrásky, půlka citrónu, 40 g cukru, jeden litr vody. Květy zalijeme vroucí vodou, přidáme na kolečka pokrájený citron, necháme louhovat přes noc. Přecedíme, osladíme a svaříme do hustoty sirupu. Můžeme plnit do sklenic a v zimě přidávat do čaje.
Hlávkový salát se sedmikráskou: hlávkový salát, 2 lžíce jablečného octa, sůl. Do hlávkového salátu přidáme několik růžic listů sedmikrásky, navrchu ozdobíme květy, zalijeme octovou zálivkou.
Sedmikráskový špenát:
Mladé lístky sedmikrásky opereme a povaříme ve vodě. Po zcezení lístky jemně posekáme, hodíme na cibulku, zaprášíme moukou a krátce povaříme, můžeme přidat jedno až dvě vejce. Dochutíme solí, pepřem a rozetřeným česnekem. ( http://slunecnyzivot.cz/2013/05/jedle-rostliny-podrobny-prehled)
V řeči květin znamená sedmikráska krásu, radost, víru, slib věčné mlčenlivosti v případě tajemství, nevinnost, čistotu, oddanost, jednoduchost a dobrou mysl. Je zasvěcena bohyním Artemis a Freye.
Anglický název daisy byl odvozen od toho, jak květy ráno připomínaly otevírající se oči, stejný název ale má i kopretina. Sedmikráska je italskou národní květinou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama