Světlík lékařský (Euphrasia rostkoviana)

18. dubna 2015 v 17:21 |  Léčivé byliny
Světlík lékařský je jednoletá poloparazitická bylina z čeledi krtičníkovitých. Vytváří nízkou, až 40 cm vysokou rozvětvenou lodyhu hustě porostlou jemnými chlupy. Bílé, nebo nafialovělé pyskaté květy s fialovými žilkami a žlutou skvrnou na spodním pysku jsou uspořádán v koncové lichopřesleny vykvétající v červenci a srpnu. Plodem je klínovitá tobolka. Druh je možno nalézt po celé Evropě na vlhčích, kyselých loukách a pastvinách zejména v podhorských a horských oblastech.
K léčebným účelům se seřezává nadzemní část rostliny v plném květu. Suší se ve svazcích, nebo rozloženy do tenké vrstvy. Správně usušená droga si zachovává zelenou barvu, nevoní a má hořkou chuť. Obsahuje glykosidy (zejména aukubin), třísloviny, silici, hořčiny, vitamíny a minerální soli. Působí protizánětlivě, svíravě, podporuje zažívání a snižuje krevní tlak. Nejznámější je ale jako lidový prostředek na léčení zánětu spojivek, proti slzení, světloplachosti a celkové únavě očí. Vždy je ale nejlépe se poradit se svým očním lékařem, který může doporučit kombinovat výluh z této rostliny s borovou vodou, heřmánkem, fenyklem, nebo meduňkou.
Jako čaj se využívá světlík k léčení zánětů horních cest dýchacích, proti astmatickým záchvatům, někdy je také doporučován proti nechutenství.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama