Vřes obecný (Calluna vulgaris)

18. dubna 2015 v 17:19 |  Léčivé byliny
Vřes obecný je plazivý stálezelený keřík z čeledi vřesovcovitých. Tenké hnědé větvičky jsou hustě porostlé trojhrannými jehlicovitými listy uspořádanými do čtyř řad a střechovitě se kryjí. Drobné růžové zvonkovité květy vytvářejí na konci větévek jednostranné hrozny kvetoucí od července do září. Plodem je drobná tobolka. Roste na chudých, písčitých, kyselých půdách a na rašeliništích, kde často tvoří souvislé porosty.
K léčebným účelům se mohou sbírat jak jednotlivé květy, tak celá nadzemní část rostliny. Správně usušená droga má svíravě hořkou chuť a příjemnou vůni. Obsahuje třísloviny, glykosid arbutin, flavonoidy, organické kyseliny a velké množství minerálních látek. Působí dezinfekčně, močopudně, potopudně, podporuje činnost trávicí soustavy a příznivě ovlivňuje nervovou soustavu člověka.
Využívá se ve formě čaje na léčení zánětů močových cest a močového měchýře, při ledvinových kolikách, zažívacích potížích a průjmech. Působí i jako uklidňující prostředek na nervovou soustavu, šálek čaje před spaním je proto užíván při nespavosti. Při zvýšených teplotách se užívá jako účinný potopudný prostředek. V lidovém léčitelství se užívá i při revmatických bolestech.
Purpurový vřes je národní květinou Norska a Skotska a zasvěcen byl řecké bohyni Isis.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama