Červen 2015

Maceška trojbarevná (Viola tricolor)

6. června 2015 v 9:56 Léčivé byliny
Maceška trojbarevná je jednoletá/dvouletá plevelná bylina z čeledi violkovitých. Vytváří nízkou hranatou lodyhu chabého, poléhavého vzrůstu. Výrazným znakem jsou velké dělené palisy. Jednotlivé květy vyrůstají na dlouhých stopkách z úžlabí horních přisedlých, kopinatých listů. Tvoří je pět korunních lístků zbarvených od tmavě modré
až po žlutou s protažením předního plátku v ostruhu. Rostlina kvete od května do září, plodem je tobolka s drobnými semeny. Roste hojně v zahradách, na polích, úhorech i rumištích.
K léčebným účelům se sbírá nať poskytující drogu Herba violae tricoloris, která obsahuje saponiny, alkaloid violin, třísloviny, flavonoidy, sliz a organická barviva. Má schopnost rozpouštět hleny, podporovat látkovou výměnu v lidském těle a činnost potních žláz. Ve formě čaje se používá k léčení poruch horních cest dýchacích, pomáhá také při revmatických bolestech. Vyšší dávky drogy nejsou nebezpečné, ale mohou vyvolávat nutnost k dávení.
Odvar z macešky se využívá při čištění pleti, k mytí hlavy při padání vlasů, léčbě ekzémů, lupenky, oparů a rozpraskaných prstů.
K léčebným účelům se také sbírá její příbuzná maceška rolní (Viola arvensis), která je také někdy vedena jako poddruh macešky trojbarevné.

Mařinka vonná (Galium odoratum)

6. června 2015 v 9:55 Léčivé byliny
Mařinka vonná je vytrvalou bylinou z čeledi mořenovitých. Vytváří tenké plazivé oddenky, ze kterých vyrůstají čtyřhranné vystoupavé lodyhy s přeslenitými listy. Vrcholičnaté laty jsou tvořeny drobnými bílými květy, které jsou známé pro svou příjemnou vůni a vykvétají v květnu a červnu. Plodem je dvojnažka pokrytá háčkovitými ostny.
Mařinka roste hojně ve stinných listnatých lesích s dostatkem humusu v půdě. Její sladká vůně se po usušení změní na hořce kořenitou a takto získaná droga Herba asperulae má také hořkou chuť. Obsahuje kumarinové glykosidy, asperulosid, třísloviny, hořčiny a silice. Slouží k přípravě bylinných čajů užívaných při slabších nervových poruchách jako uklidňující prostředek. Takto je užíván zejména při nespavosti, přepracovanosti, bolestech hlavy, proti křečím a srdečním arytmiím.
V lidovém léčitelství se nápoje využívá pro jeho protizánětlivé účinky i při chorobách žlučníku, při močových a ledvinových kamenech.
V její schopnosti věřili již římští bojovníci, kteří si její snítku často vkládali do příleb a věřili, že jejich bitva tak bude korunována vítězstvím.
Díky její vůni a příjemné chuti se mařinka přidává do čajových směsí i jako ochucovadlo, ze stejného důvodu se také někdy přidává i do tabákových výrobků a bylinných likérů.
Recepty:
Májová bowle: Mařinku necháme zavadnout, aby se uvolnila její typická vůně. Cca 100 g nati mařinky dáme do litru bílého nebo červeného vína a necháme alespoň 2 hodiny vyluhovat. Můžeme připravit i čaj. Optimální dávka je dvě lžičky sušené mařinky na osobu.( http://slunecnyzivot.cz/2013/05/jedle-rostliny-podrobny-prehled )
Vyšší dávky mohou způsobovat bolesti hlavy, závratě, zvracení, dokonce i útlum dechu. Vedlejší nepříznivé účinky dokazují, že bez vědomí lékaře by se neměla droga ve větších dávkách konzumovat ani na radu lidového léčitele.

Pampeliška lékařská (Taraxacum officinale)

6. června 2015 v 9:54 Léčivé byliny
Pampeliška lékařská, zvaná nesprávně smetanka lékařská je vytrvalá bylina čeledi hvězdnicovitých. Má krátký vřetenovitý kořen, z nějž vyrůstá přízemní růžice podlouhle kopinatých listů. Ze středu růžice vyrůstají lysé, duté stvoly zakončené velkými žlutými úbory jazykovitých květů kvetoucími od dubna do září. Plodem je nažka s chmýrem. Celá rostlina je protkána mléčnicemi ronícími latex.
Účinné látky jsou přítomny ve všech částech rostliny, vykupují se však jen kořeny a listy. Kořen obsahuje hořčiny, třísloviny, organické kyseliny a polysacharid inulin. Listy obsahují především vitamín C a B2 a cholin. Obě drogy (Radix a Folium taraxaci) se používají k léčbě zažívacích poruch, pro zlepšení chutě k jídlu, posílení sekrece žaludečních šťáv a úpravě stolice. Mají také výrazný žlučotvorný i žlučopudný účinek a příznivě ovlivňují činnost ledvin i celkový metabolismus lidského těla. Kořenová droga je součástí přípravku k pomocnému léčení cukrovky.
Pampeliškové květy svařené s medem jsou známým účinným lékem proti kašli, čerstvé pampeliškové květy dodávají chuť a pestrost jarním salátům.
Pampeliška byla zasvěcena bohyni Brighid.
Recepty:
Salát z pampelišky s rajčaty: 2-3 šálky mladých listů pampelišky, 3-4 rajčata, 2 menší cibule, trochu olivového oleje, sůl, voda, koření. Zeleninu a listy pampelišky nakrájíme, přidáme asi 2 lžíce olivového oleje, sůl a koření (např. bazalku, dobromysl, pertželku).
Salát s jogurtem: 2-3 šálky mladých listů pampelišky, 1 bílý jogurt, 2 lžíce nadrobno nasekané pažitky. Pampeliškový med: Asi 400 květních úborů pampelišky, 2 kila cukru, 2 citrony, voda. Květy vložíme do většího hrnce, přidáme citróny nakrájené na kolečka. Zalijeme vodou a vaříme asi 30 minut. Odstavíme a necháme odležet přes noc. Druhý den směs přecedíme přes plátno. Do získané pampeliškové šťávy přidáme cukr a za častého míchání směs vaříme 1,5 hodiny, než med začne houstnout. Hotový med nalijeme do čistých sklenic a uzavřeme víčkem. Pozor! Starší listy jsou hořké, sbíráme proto nejlépe jen mladé, co nejmenší listy. ( http://slunecnyzivot.cz/2013/05/jedle-rostliny-podrobny-prehled )
Pivo ze smetanky lékařské: 50 g sušené smetanky lékařské, 50 g sušené kopřivy, 25 g celíku zlatobýlu, 3 l vody. Byliny povařte asi patnáct minut. Přeceďte, přidejte 1 kg krystalového cukru a dvě polévkové lžíce mletého zázvoru. Nechte zchladnout a dolejte vodu tak, aby směs měla objem 7,5 l. Přidejte 15 g kvasnic, řádně zamíchejte a nechte dvacet čtyři hodiny odstát. Odstraňte naplavené nečistoty a stočte do lahví. Nápoj lze použít během dvou až tří dnů. (BROOKE, Elisabeth. Léčivé rostliny a planety. Ostrava: OLDAG, 1996. ISBN 80-85954-19-2.)

Pelyněk černobýl (Artemisia vulgaris)

6. června 2015 v 9:49 Léčivé byliny
Pelyněk černobýl je vytrvalá rumištní bylina z čeledi hvězdnicovitých. Ze zdřevnatělého oddenku vyrůstají vzpřímené hranaté načervenalé lodyhy, které mohou být vysoké až 2m. Střídavé listy jsou na lícní straně sytě zelené, na rubu běloplstnaté. Plody jsou černé nažky.
Droga Herba artemisiae vulgaris obsahuje silici, hořké látky a třísloviny. Používá se při poruchách trávení, mírných nervových poruchách, migréně, nespavosti, podrážděnosti, atd.
Čerstvé i sušené listy pelyňku černobýlu se přidávají jako koření k pečenému masu, do polévek, omáček a salátů, ochucuje se jím také škvařené sádlo.
Jeho známějším příbuzným je pelyněk pravý (Artemisia absinthium), zvaný též absint. Od černobýlu jej odlišuje jeho stříbřitá barva a kulovité nažloutlé květy. Jeho droga má podobné účinky, práškovaná droga se navíc ve velmi malém množství užívá proti střevním parazitům. Značná část této drogy má navíc využití v likérnictví k výrobě aperitivů, likérů a vermutových vín. Při nadměrné konzumaci však může vést až k vážným zdravotním problémům, proto se od něj v dnešní době stále více upouští a v některých zemích je jeho používání v likérnictví dokonce zakázáno.
Pelyněk je národní květinou Molosie, mikrotické republiky v USA založené Kevinem Baughem, která ve skutečnosti obsahuje pouze jeho velký dům a pozemek nacházející se na území státu Nevada. Přesto je Molosie uznávána jako nejmenší stát na světě.

Podběl lékařský (Tussilago farfara)

2. června 2015 v 7:08 Léčivé byliny
Podběl je vytrvalá plevelná bylina z čeledi hvězdnicovitých. Pod zemí vyváří dlouhý plazivý oddenek, z nějž brzy zjara vyrůstají šupinaté, vlnatě chlupaté květní stvoly. Žluté květní úbory jsou tvořeny jazykovitými (na okraji) a trubkovitými (uprostřed) květy. Listy vyráží teprve po odkvětu. Rostlina kvete od března do dubna, jejími plody jsou ochmýřené nažky. Podběl roste nejčastěji na obnažených podkladech, na skládkách, rumištích, podél cest, příkopů a na železničních náspech.
K léčebným účelům se sbírají květy a listy, obsahují slizy, třísloviny, silici, hořké látky a organické kyseliny, vykazují ochranné, protizápalové a dezinfekční účinky. Listy působí i močopudně. Drogy se využívá zejména při léčení chorob horních cest dýchacích, kašli, zánětech, nevýznamnější je její funkce při léčení astmatu. Léčivé čaje z podbělu mají i proti průjmový a všeobecně organismus posilující účinek. Čerstvé podbělové listy se přikládají na opuchliny, bolestivé klouby, zduřelé žlázy, zanícené žíly a mokvající vyrážky.
Jeho botanický název je odvozen z latinského tussis - kašel a lago - odnáším pryč.
Podběl se často vyskytoval jako znamení apatykářů, jeho obrázek býval zavěšen nad vchodem do bylinkářských krámků.
Mladé listy lze použít do salátů, starší listy je lépe povařit.

Recepty:
Drožďová pomazánka s listy podběle: 100 g droždí, 1 hrst jemně nasekaných listů podběle, 2 lžíce ovesných vloček, 1 vejce, 1 cibule, 2 stroužky česneku. Droždí osmažíme na cibuli, aby bylo tekuté, do vejce zatím vmícháme všechny ostatní přísady a vlijeme na pánev, podlijeme a chvíli podusíme. Mažeme na čerstvý chléb( http://slunecnyzivot.cz/2013/05/jedle-rostliny-podrobny-prehled)

Sirup proti kašli, nachlazení a kataru: 25 g podběle, 25 g fenyklu, 10 g čerstvého zázvorového kořene. Směs přidejte do 900 ml vařící vody a vařte tak dlouho, až zredukujete objem na třetinu. Smíchejte s 225 g medu.
Dávkování: 5 ml (čajovou lžičku) třikrát až čtyřikrát denně.

Britský bylinkový tabák: Smíchejte podle chuti po 10 g podbělu, vachty trojlisté, světlíku, bukvice, rozmarýnu, tymiánu, levandule a heřmánku. Směs je vhodné kouřit při astmatu, bronchitidě a jiných plicních potížích. Kouření bylin nemá nežádoucí účinky jako kouření běžného tabáku. (BROOKE, Elisabeth. Léčivé rostliny a planety. Ostrava: OLDAG, 1996.)