Divizna velkokvětá (Verbascum thapsiforme)

11. června 2015 v 7:42 |  Léčivé byliny
Divizna velkokvětá je statná dvouletá bylina spadající do čeledi krtičníkovitých. V prvním roce vytváří růžici plstnatých listů s mohutným kořenovým systémem, druhým rokem vyhání vysokou lodyhu zakončenou bohatým květenstvím tvořeným velkými, sytě žlutými pětičetnými květy. Vykvétá v létě, plodem je tobolka s drobnými hnědými semeny. Celá rostlina je plstnatě chlupatá a obsazuje suchá a teplá stanoviště na stráních, loukách, lesních mýtinách, železničních náspech i na rumištích.
K léčebným účelům se sbírají květní koruny i s tyčinkami, ale bez pestíku a kalichu, je nutno je sbírat ručně tak, jak postupně dokvétají. Sebrané a usušené květy obsahují drogu Flos verbasci obsahující saponiny, silici, slizovité látky, flavonoidy, karoten a cukry, která je základní složkou tzv. plicních čajů používaných k léčení zánětů průdušek, chrapotu, kašle a astmatu.
Výluhem 1 čajové lžičky usušené drogy získáme účinný čaj, případně přísadu do koupelí a obkladů na léčení bércových vředů, ran a hemoroidů. V kosmetice je tato rostlina využívána jako přírodní žluté barvivo na vlasy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama