Heřmánek lékařský (Chamomilla recutita)

11. června 2015 v 7:41 |  Léčivé byliny
Heřmánek lékařský je jednoletá, příjemně vonící bylina z čeledi hvězdnicovitých. vytváří vzpřímenou rozvětvenou lodyhu řídce porostlou střídavými peřenodílnými listy s niťovitými úkrojky. Na vrcholu lodyhy vyrůstají jednotlivé květní úbory s vyklenutým a dutým květním lůžkem, což rostlinu odlišuje od jiných, podobných, bylin, se kterými bychom ji mohli zaměnit. Rostlina kvete od června do září.Roste po celém světě jako plevelná rostlina v polních kulturách, především na úhorech a v obilí, nebo někde i účelně pěstovaná, vysoce ceněná léčivá bylina.
K léčebným účelům se sbírají květní úbory, po jejichž usušení získáváme příjemně vonící drogu Flos chamomillae obsahující silici, hořčiny, flavonoidní glykosidy a slizovité látky. Léčivé, mnohostranně využitelné účinky heřmánku byly bezpečně prokázány. Působí protizánětlivě, dezinfekčně, potopudně a uvolňuje křeče. Nenahraditelný je zejména v dětské terapii. Čaj z něj se užívá při chřipce, nachlazení, žaludečních a střevních poruchách, křečích zažívacího ústrojí a při zánětech močových cest, je dobré jej dochutit medem a citronem, které navíc ještě podpoří jeho účinky.
Uklidňuje také nervový systém, proto je užíván při bolestech hlavy, nespavosti, úzkostech, bušení srdce a všeobecné vyčerpanosti. Ve Francii se podává dětem, které trpí nočními můrami, aby potlačily strach ze tmy.
Má blahodárný vliv na ženské orgány, je proto užíván k zmírňování menstruačních bolestí, předmenstruačního napětí a při porodu. Pomáhá také v některých případech alergie, zejména při senné rýmě a astmatických potížích.
Zevně se heřmánek používá k přípravě obkladů a koupelí na špatně se hojící rány, na kožní vyrážky, k výplachům očí a úst. Heřmánek je jemným, ale zároveň účinným lékem, může být bez obav užíván i dětmi a staršími lidmi. Je také výborným prostředkem k utišení bolesti, což je užitečné u dítěte zejména, když mu rostou zuby.
V kosmetice se heřmánek využívá jako přísada do mýdel, pleťových krémů, masek a šamponů. Působí hojivě na pokožku, čistí ji a regeneruje, zesvětluje vlasy a zároveň jim dodává pružnost a lesk.
Emocionálně působí heřmánek v oblasti čakry solárního plexu. Je velmi dobrý pro děti i dospělé, kteří trpí návaly vzteku, zvláště pokud vyplývá z obav a potřeby chránit se. Je vhodný pro osoby, které jsou popudlivé, přecitlivělé a roztěkané. Heřmánek uklidňuje, tiší, napomáhá koncentraci, navozuje pocit pohody a bezpečí, proto by měl být užíván zejména osobami, které se cítí být nepotřebné, nemilované a deprimované. Pomáhá také uzavřít tuto čakru, čímž zabraňuje jiným osobám, aby z nás odčerpávali příliš mnoho energie.
V jazyce květin znamená heřmánek trpělivost v neštěstí, znám byl jako bylina skromnosti.
Dětem se nad postýlku tradičně zavěšovala kytička heřmánku, aby je chránila proti nemocem.
Byl také jednou z devíti posvátných bylin Anglosasů, kteří jej nazývali maythen. Po dlouhou dobu byl spojován s mladými dívkami nebo nymfami, dočteme se o něm i v mýtech souvisejících s bohyní Dianou.
Heřmánek je národní květinou Ruska.
Často byl také používán vyššími kněžkami, kterým údajně dodával magické schopnosti a usnadňoval jim věštění v křišťálové kouli nebo vodě.
Jeho příbuzný heřmánek vonný se od něj liší nepříliš aromatickou vůní, plným květním lůžkem a chybějícími jazykovitými květy v květních úborech. Jeho droga má podobné složení i účinek jako heřmánek lékařský, je proto využíván tam, kde heřmánek vonný již neroste - v chladnějších a vyšších polohách, v podhůřích a severních svazích. Čaj z heřmánku vonného se používá ke zmírnění plynatosti, k podpoře chuti k jídlu a při nemocech jater a žlučníku. V čajových směsích se využívá proti chřipce a utišení nervů. Zevně se jeho výluhem omývají rty při oparech a kloktá se při angíně, zánětech mandlí a při katarech horních cest dýchacích.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama