Kontryhel žlutozelený (Alchemilla xanthochlora)

11. června 2015 v 7:33 |  Léčivé byliny
Kontryhel žlutozelený, také obecný je vytrvalá bylina z čeledi růžovitých. Vytváří dřevnatý oddenek, z nějž vyrůstají četné listy a květní lodyhy. Listy jsou dlouze řapíkaté, dlanitě laločnaté, na rubu leskle chlupaté a v mládí nálevkovitě složené. Pro kontryhel je typická kapka vody uprostřed vějířku, případně na okraji listu, po dešti, či ráno, než sejde rosa. Drobné, žlutozelené květy jsou sestaveny ve vrcholičnatá květenství vyrůstající z úžlabí listů. Plod je nažka uzavřená v číšce.
Rostlina kvete od května do července v celém mírném pásmu severní polokoule na loukách a pastvinách. Znaky i vlastnosti tohoto druhu i celého rodu jsou velice proměnlivé, ale podle dosavadních znalostí neovlivňují kvalitu drogy, Herba alchemillae, která se získává usušením nati. Správně usušená je bez vůně a má nahořklou chuť.
Droga obsahuje především třísloviny, hořčiny, silice, kyselinu salicylovou a vitamín C. Ve formě léčivých čajů a čajových směsí se využívá k léčení zažívacích poruch, k podpoře trávení, proti nadýmání a průjmům. Působí také mírně protikřečově a močopudně. Droga podporuje výměnu látkovou v těle a bývá součástí čajů určených ke snižování tělesné hmotnosti.
Ve středověku byla velmi ceněna právě rosa, jež se usazuje v kontryhelových listech, mladé dívky věřily, že pití rosy z kontryhelu jim zajistí věčné mládí a krásu, alchymisté jej zase využívali při hledání kamene mudrců.
Kontryhel lze také využít podobně jako známou pažitku při přípravě tvarohové pomazánky na chléb či placky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama