Lopuch větší (Arctium lappa)

6. června 2015 v 9:58 |  Léčivé byliny
Lopuch větší je statná dvouletá bylina řadící se do čeledi hvězdnicovitých s velkými lopatovitými listy a vysokou rozvětvenou lodyhou. Dužnatý, do hněda zbarvený vřetenovitý kořen zasahuje do značné hloubky. Řapíkaté listy jsou na líci matně zelené, na rubu šedoplstnaté. Lodyha je vzpřímená, rýhovaná, široce větvená, porostlá jemnými chlupy. kulovité květní úbory jsou složené z trubkovitých fialově zbarvených květů a obaleny listnatým zákrovem se špičkami zahnutými do háčků. Rostlina kvete od června do září, jejím plodem je černá nažka s malým chmýrem.
K léčebným účelům se ručně vyrývá kořen nevykvetlých rostlin. Správně usušená droga je křehká, na lomu bělavá s nasládle hořkou chutí. Obsahuje značné množství inulinu, slizových látek, cukrů, tříslovin, silice a hořčiny. Příznivě působí na látkovou výměnu v těle, má potopudný a močopudný účinek. Je významná také při léčbě cukrovky. Jeho odvar se využívá také k léčení ekzémů, vyrážek a špatně se hojících ran.
V historických pramenech se dočítáme, že lopuch se ve středověku využíval i k výrobě vína.
V kosmetice se využívá nálev z této rostliny proti vypadávání vlasů a k odstranění lupů, na odstranění plísňových onemocnění kůže mezi prsty, léčbu akné a ošetření nadměrně mastné pokožky. Lopuchový olej (extrakt z lopuchu rozpuštěný v parafínovém nebo olivovém oleji) se využívá k masážím hlavy a ošetření suchých vlasů.
Recepty:
Lopuchový kořen s mandlemi: Kořen lopuchu, 50 g nasekaných oloupaných mandlí, 2 bílky, 1 lžíce mouky, máslo na vymazání plechu. Kořen omyjeme, oškrábeme, namočíme do vody s trochou octa, rozkrájíme a vaříme asi 20 minut v mírně osolené vodě. Plátky kořene obalíme v ušlehaném sněhu z bílků s trochou mouky. Dáme na plech, posypeme posekanými mandlemi a zapečeme.
Vařené listy: Mladé řapíky lopuchu uvaříme v osolené vodě a pojídáme jako zeleninu na způsob chřestu.(http://slunecnyzivot.cz/2013/05/jedle-rostliny-podrobny-prehled )
Drogu s téměř totožnými účinky lze získat i z lopuchu plstnatého, či jakéhokoliv jiného druhu lopuchu, který se v naší přírodě vyskytuje.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama