Maceška trojbarevná (Viola tricolor)

6. června 2015 v 9:56 |  Léčivé byliny
Maceška trojbarevná je jednoletá/dvouletá plevelná bylina z čeledi violkovitých. Vytváří nízkou hranatou lodyhu chabého, poléhavého vzrůstu. Výrazným znakem jsou velké dělené palisy. Jednotlivé květy vyrůstají na dlouhých stopkách z úžlabí horních přisedlých, kopinatých listů. Tvoří je pět korunních lístků zbarvených od tmavě modré
až po žlutou s protažením předního plátku v ostruhu. Rostlina kvete od května do září, plodem je tobolka s drobnými semeny. Roste hojně v zahradách, na polích, úhorech i rumištích.
K léčebným účelům se sbírá nať poskytující drogu Herba violae tricoloris, která obsahuje saponiny, alkaloid violin, třísloviny, flavonoidy, sliz a organická barviva. Má schopnost rozpouštět hleny, podporovat látkovou výměnu v lidském těle a činnost potních žláz. Ve formě čaje se používá k léčení poruch horních cest dýchacích, pomáhá také při revmatických bolestech. Vyšší dávky drogy nejsou nebezpečné, ale mohou vyvolávat nutnost k dávení.
Odvar z macešky se využívá při čištění pleti, k mytí hlavy při padání vlasů, léčbě ekzémů, lupenky, oparů a rozpraskaných prstů.
K léčebným účelům se také sbírá její příbuzná maceška rolní (Viola arvensis), která je také někdy vedena jako poddruh macešky trojbarevné.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama