Mařinka vonná (Galium odoratum)

6. června 2015 v 9:55 |  Léčivé byliny
Mařinka vonná je vytrvalou bylinou z čeledi mořenovitých. Vytváří tenké plazivé oddenky, ze kterých vyrůstají čtyřhranné vystoupavé lodyhy s přeslenitými listy. Vrcholičnaté laty jsou tvořeny drobnými bílými květy, které jsou známé pro svou příjemnou vůni a vykvétají v květnu a červnu. Plodem je dvojnažka pokrytá háčkovitými ostny.
Mařinka roste hojně ve stinných listnatých lesích s dostatkem humusu v půdě. Její sladká vůně se po usušení změní na hořce kořenitou a takto získaná droga Herba asperulae má také hořkou chuť. Obsahuje kumarinové glykosidy, asperulosid, třísloviny, hořčiny a silice. Slouží k přípravě bylinných čajů užívaných při slabších nervových poruchách jako uklidňující prostředek. Takto je užíván zejména při nespavosti, přepracovanosti, bolestech hlavy, proti křečím a srdečním arytmiím.
V lidovém léčitelství se nápoje využívá pro jeho protizánětlivé účinky i při chorobách žlučníku, při močových a ledvinových kamenech.
V její schopnosti věřili již římští bojovníci, kteří si její snítku často vkládali do příleb a věřili, že jejich bitva tak bude korunována vítězstvím.
Díky její vůni a příjemné chuti se mařinka přidává do čajových směsí i jako ochucovadlo, ze stejného důvodu se také někdy přidává i do tabákových výrobků a bylinných likérů.
Recepty:
Májová bowle: Mařinku necháme zavadnout, aby se uvolnila její typická vůně. Cca 100 g nati mařinky dáme do litru bílého nebo červeného vína a necháme alespoň 2 hodiny vyluhovat. Můžeme připravit i čaj. Optimální dávka je dvě lžičky sušené mařinky na osobu.( http://slunecnyzivot.cz/2013/05/jedle-rostliny-podrobny-prehled )
Vyšší dávky mohou způsobovat bolesti hlavy, závratě, zvracení, dokonce i útlum dechu. Vedlejší nepříznivé účinky dokazují, že bez vědomí lékaře by se neměla droga ve větších dávkách konzumovat ani na radu lidového léčitele.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama