Pelyněk černobýl (Artemisia vulgaris)

6. června 2015 v 9:49 |  Léčivé byliny
Pelyněk černobýl je vytrvalá rumištní bylina z čeledi hvězdnicovitých. Ze zdřevnatělého oddenku vyrůstají vzpřímené hranaté načervenalé lodyhy, které mohou být vysoké až 2m. Střídavé listy jsou na lícní straně sytě zelené, na rubu běloplstnaté. Plody jsou černé nažky.
Droga Herba artemisiae vulgaris obsahuje silici, hořké látky a třísloviny. Používá se při poruchách trávení, mírných nervových poruchách, migréně, nespavosti, podrážděnosti, atd.
Čerstvé i sušené listy pelyňku černobýlu se přidávají jako koření k pečenému masu, do polévek, omáček a salátů, ochucuje se jím také škvařené sádlo.
Jeho známějším příbuzným je pelyněk pravý (Artemisia absinthium), zvaný též absint. Od černobýlu jej odlišuje jeho stříbřitá barva a kulovité nažloutlé květy. Jeho droga má podobné účinky, práškovaná droga se navíc ve velmi malém množství užívá proti střevním parazitům. Značná část této drogy má navíc využití v likérnictví k výrobě aperitivů, likérů a vermutových vín. Při nadměrné konzumaci však může vést až k vážným zdravotním problémům, proto se od něj v dnešní době stále více upouští a v některých zemích je jeho používání v likérnictví dokonce zakázáno.
Pelyněk je národní květinou Molosie, mikrotické republiky v USA založené Kevinem Baughem, která ve skutečnosti obsahuje pouze jeho velký dům a pozemek nacházející se na území státu Nevada. Přesto je Molosie uznávána jako nejmenší stát na světě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama