Podběl lékařský (Tussilago farfara)

2. června 2015 v 7:08 |  Léčivé byliny
Podběl je vytrvalá plevelná bylina z čeledi hvězdnicovitých. Pod zemí vyváří dlouhý plazivý oddenek, z nějž brzy zjara vyrůstají šupinaté, vlnatě chlupaté květní stvoly. Žluté květní úbory jsou tvořeny jazykovitými (na okraji) a trubkovitými (uprostřed) květy. Listy vyráží teprve po odkvětu. Rostlina kvete od března do dubna, jejími plody jsou ochmýřené nažky. Podběl roste nejčastěji na obnažených podkladech, na skládkách, rumištích, podél cest, příkopů a na železničních náspech.
K léčebným účelům se sbírají květy a listy, obsahují slizy, třísloviny, silici, hořké látky a organické kyseliny, vykazují ochranné, protizápalové a dezinfekční účinky. Listy působí i močopudně. Drogy se využívá zejména při léčení chorob horních cest dýchacích, kašli, zánětech, nevýznamnější je její funkce při léčení astmatu. Léčivé čaje z podbělu mají i proti průjmový a všeobecně organismus posilující účinek. Čerstvé podbělové listy se přikládají na opuchliny, bolestivé klouby, zduřelé žlázy, zanícené žíly a mokvající vyrážky.
Jeho botanický název je odvozen z latinského tussis - kašel a lago - odnáším pryč.
Podběl se často vyskytoval jako znamení apatykářů, jeho obrázek býval zavěšen nad vchodem do bylinkářských krámků.
Mladé listy lze použít do salátů, starší listy je lépe povařit.

Recepty:
Drožďová pomazánka s listy podběle: 100 g droždí, 1 hrst jemně nasekaných listů podběle, 2 lžíce ovesných vloček, 1 vejce, 1 cibule, 2 stroužky česneku. Droždí osmažíme na cibuli, aby bylo tekuté, do vejce zatím vmícháme všechny ostatní přísady a vlijeme na pánev, podlijeme a chvíli podusíme. Mažeme na čerstvý chléb( http://slunecnyzivot.cz/2013/05/jedle-rostliny-podrobny-prehled)

Sirup proti kašli, nachlazení a kataru: 25 g podběle, 25 g fenyklu, 10 g čerstvého zázvorového kořene. Směs přidejte do 900 ml vařící vody a vařte tak dlouho, až zredukujete objem na třetinu. Smíchejte s 225 g medu.
Dávkování: 5 ml (čajovou lžičku) třikrát až čtyřikrát denně.

Britský bylinkový tabák: Smíchejte podle chuti po 10 g podbělu, vachty trojlisté, světlíku, bukvice, rozmarýnu, tymiánu, levandule a heřmánku. Směs je vhodné kouřit při astmatu, bronchitidě a jiných plicních potížích. Kouření bylin nemá nežádoucí účinky jako kouření běžného tabáku. (BROOKE, Elisabeth. Léčivé rostliny a planety. Ostrava: OLDAG, 1996.)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama