Sběr a zpracování léčivých bylin

11. června 2015 v 8:00 |  Léčivé byliny
Pro vlastní sběr léčivých rostlin platí několik jednoduchých pravidel:
1. Rostliny sbíráme na čistých neznečištěných místech.
2. Sbíráme jen rostliny nám známé a poznané.
3. Nesbíráme rostliny chráněné, zvadlé, suché, či poškozené.
4. Na stejném stanovišti nesbíráme stejný druh rostliny po více let za sebou.
5. Jedná-li se o zelené části rostliny, upřednostňujeme ty mladší, obsahují méně hořčin, sbíráme nejlépe na stinných stanovištích.
6. Chceme-li následně rostlinu sušit, je naopak vhodné ji sbírat za slunečného počasí s co nejnižší vzdušnou vlhkostí, usnadní nám to pak jejich sušení.
7. Na stanovišti necháváme minimálně třetinu populace rostliny, aby neměla problém v následujících letech s rozmnožováním a vysemeněním. Výjimkou jsou plevelné rostliny v polních kulturách, které zvláštní ochranu nevyžadují, sběr je ale možný až po sklizni pěstované plodiny.
8. Rostliny sbíráme jen takové množství, jaké spotřebujeme.
9. Rostliny nepřenášíme uzavřeny v neprodyšném materiálu, mohly by se zapařit, vhodné jsou například papírové, či látkové pytlíky, případně proutěný košík apod.
10. Po dopravení domů co nejrychleji zpracujeme.
Vlastní zpracování závisí na konkrétní rostlině a požadovaném účinku. Jedná-li se o rostliny určené k přímé konzumaci, je třeba postupovat dle konkrétního receptu, v každém případě však musíme rostlinu nejdříve omýt.
Jedním z nejběžnějších a nejdůležitějších úkonů při zpracování nasbíraných rostlin je jejich sušení. Sušení je metodou přirozené konzervace čerstvých rostlin, které by jinak podlehly zkáze, snižuje původní až devadesátiprocentní obsah vody na nutných 10 - 14 % . Protože většina léčivých rostlin ztrácí na přímém slunci své vzhledové i obsahové vlastnosti, suší se tyto rostliny převážně ve stínu. Je důležité je usušit rychle, ale zároveň šetrně, aby nedošlo k jejímu poškození či snížení obsahu účinné látky. Dobře usušené rostliny, které nazýváme drogy, se snadno lámou, v dlani se drtí a chrastí, jejich kořeny a oddenky se zlomí při ohnutí.
Rostlinné drogy se skladují v suchu, temnu a čistých prostorách oddělené od ostatních druhů. Drogy s pronikavou vůní se skladují v neprodyšném obalu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama