Základní účinné látky léčivých bylin

11. června 2015 v 7:52 |  Léčivé byliny
Abychom mohli nazývat byliny léčivými, musí obsahovat léčivé složky, tedy chemické látky obsažené v některých jejich částech či přímo v celé rostlině. Vědcům trvalo poměrně dlouho tyto látky najít, pojmenovat a klasifikovat, dnes máme ale naštěstí k dispozici celý systém účinných látek, které ve větším či menším množství příznivě ovlivňují náš organismus. Mezi tyto látky se řadí alkaloidy, flavonoidy, glykosidy, třísloviny, saponiny, silice, hořčiny, pryskyřice, organické kyseliny, minerální látky a vitamíny.
Alkaloidy slouží rostlině především k obraně proti býložravcům, proto i relativně malá dávka může být člověku jedovatá. Z tohoto důvodu se rostliny obsahující alkaloidy v lidovém léčitelství nepoužívají i přes jejich příznivé účinky, které tak zůstávají k dispozici pouze lékařům. Působí především na nervovou soustavu člověka, proti křečovým záchvatům, upravují činnost srdce, dýchacího a zažívacího ústrojí, některé rostliny obsahující tyto látky lze použít k léčbě nádorových onemocnění.
Flavonoidy jsou barvivy uplatňujícími se při fotosyntetických reakcích. Člověku jsou prospěšné jejich antioxidační účinky a působení na některé enzymy a hormony.
Glykosidy se v rostlinách vyskytují jako barviva nebo v nich mají ochrannou funkci. Většinou jsou hořké, někdy silně voní. Jejich účinky na člověka se liší podle konkrétních druhů, jsou to účinky např. projímavé, povzbuzující srdce a krevní oběh, proti choroboplodným mikrobům, či při zánětech močových cest.
Třísloviny jsou schopny srážet bílkoviny a na člověka působí dezinfekčně a protizánětlivě. Používají se proti průjmům, při nadměrném pocení, či k zástavě krvácení.
Saponiny mají svůj název odvozen od jejich charakteristické vlastnosti: ve vodě pění. Rozpouštějí hleny, proto se využívají při léčbě kašle, působí močopudně, projímavě a protibakteriálně. Zároveň ale rozpouštějí červené krvinky, musí se proto používat pouze v malém množství, je ideální dozor lékaře!
Silice jsou silně aromatické látky vyskytující se v rostlinách v oddělených buňkách, žlázách a kanálcích, které mají široké léčebné působení: usnadňují odkašlávání, mírní křeče, působí protizánětlivě a močopudně.
Hořčiny jsou již podle názvu velmi hořké. Tato chuť povzbuzuje trávicí ústrojí a používá se proto zejména při nechutenství.
Pryskyřice hojí rány, chrání před infekcí a parazity kůže, používají se také jako kadidlo či ředidlo na barvy.
Organické kyseliny, vitamíny a minerály tvoří komplex pro naše tělo nepostradatelných látek, jejichž nedostatek se projevuje nemocemi, proto je důležité zachování jejich optimální hladiny a celkové vyváženosti v organismu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama